Przewodnik po ciekawych miejscach

Południowa Costa Blanca

Costa Blanca to wybrzeże pomiędzy Costa Brava a Costa del Sol. Ciągnące się na przestrzeni ponad 200 km linii brzegowej Morza Śródziemnego.
Obiektywne wskazanie najpiękniejszego wybrzeża Hiszpanii nie jest możliwe, wręcz zakrawa na próbę stwierdzenie o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy 

Naszym skromnym zdaniem  najbardziej godna uwagi jest południowa część Costa Blanca. Jest wiele argumentów na poparcie tej tezy ale przede wszystkie to, co wyróżnia południową Costa Blanca na tle innych części wybrzeża Hiszpanii to szczególna ilość piaszczystych plaż oraz wyjątkowy mikroklimat (tutaj więcej o klimacie).

Liczące ponad 60 km wybrzeże pomiędzy Alicante i Pilar de la Horadada oferuje bogatą ofertę turystyczną, świetną infrastrukturę. Niezwykle liczne piaszczyste plaże posiadają certyfikaty Błękitnej Flagi, potwierdzające doskonały stan czystości tych terenów. Linia brzegowa jest bardzo malownicza. Piaszczyste plaże wynurzają się spomiędzy klifów wznoszących się często kilkaset metrów ponad taflą morza. Mając do dyspozycji taki niesamowity krajobraz możemy upajać się zarówno zapierającymi dech widokami z wysokości klifu jak i łagodnym, drobnym piaskiem na plaży.

Alicante

Alicante – licząca 320 tysięcy mieszkańców stolica prowincji Alicante należącej do Wspólnoty Walenckiej. Historyczne miasto portowe w południowo-wschodniej Hiszpanii. Jeden z najważniejszych portów hiszpańskich na Morzu Śródziemnym, połączony koleją z Madrytem i Murcją, od której oddalony jest o 74 km. Miasto posiada doskonałą komunikację praktycznie z całą Europą dzięki portowi lotniczemu Alicante-Elche.

Alicante jest jednym z ważniejszych centrów wypoczynku letniego na Costa Blanca. Położone jest u stóp skalistego wzniesienia, na którym wznosi się twierdza Castillo de Santa Bárbara.

Miasto słynie z wielu zabytków, z których do najbardziej znanych należą:

  • Castillo de Santa Bárbara – cytadela w miejsce dawnego fortu kartagińskiego z III w. p.n.e. na wzniesieniu Benacantil
  • Barrio de Cruz – stare miasto, znajduje się tu m.in. XIV-wieczny kościół Basílica de Santa María – najstarszy kościół Alicante. Wzniesiony w miejscu dawnego, największego w mieście, meczetu w okresie pomiędzy XIV w. a XVI wiekiem. W barokowej fasadzie bazyliki wyróżniają się dwie asymetryczne wieże – jedna z XIV w. a druga z XVIII w. Wnętrze kościoła w stylu gotycki, wyposażenie: XVIII-wieczny ołtarz główny, chrzcielnica z XVI wieku oraz barokowe organy z 1653 roku.
  • Concatedral de San Nicolás de Bari – katedra, przekształcona z dawnego meczetu w chrześcijański kościół przez króla Alfonsa X w 1662 roku, według projektu hiszpańskiego architekta Juana de Herrera.
  • Plaza de Torros (arena walk byków)

W mieście znajduje się również siedziba Urzędu ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego – agencji wspólnotowej Unii Europejskiej.

Elche

Elche – miasto położone między Murcją a Alicante, we wspólnocie autonomicznej Walencji. Liczy ponad 200 tysięcy mieszkańców. Miasto słynie z misterium ku czci Matki Bożej wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO[2]. Na tej liście znajduje się też gaj palmowy z Elche, który znajduje się niedaleko stacji kolejowej o tej samej nazwie.

Miasto słynie także z parku rozrywki dla dzieci „Rio Safari” (www.riosafari.com)

Elche wraz z Alicante tworzy zespół miejski. Według danych hiszpańskiego Ministerstwa Rozwoju tzw. Wielki Zespół Miejski Alicante-Elche (hiszp. Grande Área Urbana) ma 698 662 mieszkańców na powierzchni 683 km²

Jadąc od Alicante w kierunku południowym, na początku trasy napotkamy lotnisko Alicante-Elche (ALC). Wydaje się, że z punktu widzenia turysty jest to kluczowy obiekt. Od niego z reguły zaczyna się przygoda z Hiszpanią. Lotnisko Alicante-Elche jest największym lotniskiem w tej części wybrzeża Morza Śródziemnego. W związku z tym jest bardzo dobrze skomunikowane z polskimi portami lotniczymi (6 polskich lotnisk posiada regularne połączenia z ALC). Lotnisko posiada 3 terminale: T1 (stary, zamknięty w nocy i godzinach porannych), T2 (nowy, obecnie „podstawowy”, w którym znajduje się hala przylotów i w którym dla odlatujących odbywa się kontrola bezpieczeństwa) oraz T3 – w budowie.

Piaszczysta plaza w Alicante


Santa Pola

Kolejnym ważnym punktem na mapie Santa Pola, miejscowość leżąca w odległości 20 kilometrów od stolicy prowincji Alicante. W dawnych czasach była ona portem sąsiadującego miasta Elche (odległego o 14 kilometrów). Jego historyczne pochodzenie przesądziło o wyznaczeniu tej miejscowości do budowy jednej z ważniejszych flot rybackich na wodach Morza Śródziemnego. Działająca do dziś fabryka solonych ryb z IV wieku przed naszą erą w pełni ilustruje przeszłość tego miasta. Jednak obecnie gospodarkę tego okręgu napędzają turystyka i wydobycie soli.

Miejscowe saliny są elementem o specjalnym znaczeniu, i z tego powodu zakwalifikowane są jako rezerwat przyrody. Ponad 2.500 hektarów wilgotnego obszaru, nad  którym górują widoczne z daleka ruiny wieży arabskiej z Tamarit, są naturalnym schronieniem dla flamingów i innych ptaków. W centrum miasta Santa Pola leży duży zamek. Jego budowę zlecił Król Filip II, w celu ochrony miasta przed inwazjami piratów pochodzących z północy  Afryki. Obecnie w zamku znajduje się muzeum poświęcone morzu, głębinom morskim i archeologii tutejszego okręgu.

Życie w mieście koncentruje  się na pasażu nadmorskim i w porcie. Z niego można wybrać się w podróż statkiem na pobliską wyspę o nazwie Isla de Tabarca. Wyspa ma  długość około 2 kilometrów i szerokość 400 metrów i jest najmniejszą stale zamieszkałą wyspą Hiszpanii. Dla miłośników morza jest morskim  rezerwatem, a ciekawym tego miejsca turystom, oferuje historyczne miejsce otoczone murami, zamieszkałe niegdyś z inicjatywy Króla Karola III przez ludność przybyłą z Genui. Podwodna fauna i  flora to miedzy innymi koralowce, rozgwiazdy, kraby, egzotyczne ryby, w tym gatunki spotykane tylko tutaj. W związku z tym jest też gratką dla miłośników nurkowania.

image005 image004 image003 image002 DCIM100_HPDV


Guardamar del Segura

Następna miejscowość turystyczna, na jaką napotykamy to Guardamar del Segura. Jest usytuowana przy ujściu rzeki o tej samej nazwie. Miejscowość w odległości 35 kilometrów od Alicante. Jest to piękny obszar porośnięty lasami sosnowymi i urozmaicony chronionymi, piaszczystymi wydmami morskimi. Posiada urocze, rozległe i wygodne plaże oraz nadmorski deptak. Stare miasto usytuowane było niegdyś na wzgórzu, otoczonym rzeką Segura. Do dziś zachował się przede wszystkim zamek i inne pozostałości z czasów funkcjonowania założonego tu przez Greków portu. Można też zobaczyć pozostałości z czasów osadnictwa Iberów, takie jak Dama z Guardamar odnaleziona na wykopaliskach w Cabezo Lucero, oraz ruiny meczetów arabskich z Rábita Califal.

Torrevieja i La Mata

Podążając trasą wytyczoną przez szosę N-332 podziwiamy ogromne saliny La Mata ulokowane na jeziorach w Torrevieja, a następnie osiedla i centrum miasta Torrevieja – turystycznej miejscowości słynącej z soli, której życie toczy się wokół morza. Dwa miejscowe jeziora (laguny) połączone są między sobą kanałem Acequión – łączą się też bezpośrednio z morzem.

Eksploatacja salin datuje się od dawnych czasów, ale przeżywała swój szczególny rozkwit w XIX wieku. Sól z Torrevieja, miasta oddalonego o 48 kilometrów od Alicante, eksportuje się z miejscowego portu na cały świat. Na końcu pasażu nadmorskiego znajdują się keje portowe, skąd wypływały statki z solą na Kubę. Pochodzące stamtąd i śpiewane przez marynarzy popularne pieśni hawańskie (habaneras), stały się tradycją inspirującą znany festiwal chórów odbywający się w tym mieście każdego lata.

image005 image004 image003 image002 DCIM100_HPDV


Orihuela Costa

Po odwiedzeniu stolicy soli, dojeżdżamy do części wybrzeża należącego do gminy, której stolica, zabytkowe miasto Orihuela leży w głębi lądu. Od jego nazwy powstało również określenie tej najpiękniejszej części Costa Blanca – Orihuela Costa, która obejmuje 16 km linii brzegowej. Wzdłuż wybrzeża Orihuela Costa wije się promenada, którą turyści chętnie spacerują o każdej porze roku. Na tym odcinku do dyspozycji mamy kilkanaście piaszczystych plaż. Docenianą przez wielu turystów atrakcją tego obszaru są liczne pola golfowe. Rozciągają się one w odległości 4-5 km od linii brzegowej. Małe pagórkowate tereny porośnięte drzewami, były kiedyś pastwiskami. Aktualnie są wspaniałymi polami golfowymi z infrastrukturą znakomicie przygotowaną do uprawiania tego sportu. Z tego powodu są Orihuela Costa jest chętnie wybierana przez brytyjskich i skandynawskich turystów.

Orihuela Costa jest podzielona administracyjnie na urbanizacje. Najbardziej godne uwagi to: Punta Prima, Los Balcones, La Florida, Playa Flamenca, La Zenia, Cabo Roig, Dehesa de Campoamor, Mil Palmeras, Villamartin.
Od północy obszar graniczy z miastem Torrevieja, w którym organizowane są często lokalne uroczystości i zabawy uliczne (fiesty) przyciągające swą egzotyką licznych turystów. Miejscowości na tej części wybrzeża są ze sobą bardzo dobrze skomunikowane. Przemieszczanie między nimi jest możliwe drogą krajową N-332, przebiegającą praktycznie wzdłuż linii brzegowej Morza Śródziemnego lub położoną równolegle, w głębi lądu autostradą AP-7 (AP – Auto pista).

Plaża w Za Lenia


Torre de la Horadada

Ostatnią miejscowością na Costa Blanca jest Pilar de la Horadada, posiadająca czterokilometrową plażę i charakterystyczną strażniczą basztę. Położona jest w odległości 67 kilometrów od stolicy prowincji Alicante i wyznacza południową granicę wybrzeża Costa Blanca.
Jednocześnie jest granicą pomiędzy wspólnotą autonomiczną Walencja i Murcja. Jest to teren rolniczy, na którym uprawia się wspaniałe owoce i warzywa, eksportowane na cały świat a przede wszystkim do krajów europejskich.

Lo Pagan

Nieco dalej, na granicy pomiędzy Costa Blanca a Costa Calida znajduje się miejscowość Lo Pagan. Położona na północnej krawędzi Mar Menor (małe morze), słynie głównie z terapeutycznego błota, posiadającego właściwości lecznicze. Błoto zawiera wysoki poziom potasu, wapnia, magnezu i siarki. Z tego powodu poleca się go na choroby skóry, ma stymulujący efekt na gojenie się ran i działanie antyzapalne. W związku z tym stosuje się je w schorzeniach reumatycznych i skomplikowanych złamaniach. Błoto aplikuje się na całe ciało i czeka do wyschnięcia na słońcu. Następnie zmywa się je wodą morską. Co ciekawe – korzystanie z kuracji błotnych jest bezpłatne i również z tego powodu przyciąga amatorów kąpieli błotnych.

image005 image004 image003 image002 DCIM100_HPDV


Orihuela

Miasto Orihuela jest stolicą okręgu Vega Baja del Segura. Zlokalizowane jest w południowo-zachodzniej części prowincji Alicante i sąsiaduje z regionem Murcia. Miasto liczy ponad 90 tys. mieszkańców. Historyczne centrum jest celem licznych wycieczek turystycznych, szczególnie podczas uroczyście obchodzonych uroczystości Wielkiego Tygodnia.
W Orihuela urodził się i mieszkał znakomity hiszpański poeta Miguel Hernández.

Zobacz prezentację poświęconą Orihuela:


Kartagena

Cartagena (czyt. Kartahena) jest ponad 200 tysięcznym miastem zlokalizowanym w południowo-wschodniej Hiszpanii w regionie Murcja. Jego początki sięgają starożytności. Pierwsze wzmianki o mieście datowane sią na 228r. p.n.e. Miasto jest znanym kąpieliskiem morskim i jednocześnie ośrodkiem przemysłowym oraz naukowym. W Cartagenie znajduje się port handlowy i wojenny, stocznia i zakłady przemysłu metalurgicznego. Miasto słynie z wielu zabytków, z których do najbardziej znanych należą:

  • Pozostałości rzymskiego teatru (Augusteum) i bizantyjskich murów (Muralla Bizantina)
  • Gotycka katedra z XIII w.
  • Kościół S. Maria de Gracia z XVII– XVIII w.
  • Muzeum archeologiczne

Miłośnikom wędrówek pieszych i pięknych krajobrazów polecamy wycieczki do systemów umocnień z pierwszej połowy XX wieku


Kąpiele błotne w Lo Pagan i Torrevieja

Costa Blanca południowa (Salina Torrevieja) oraz północna Costa Calida (Lo Pagan) to coś więcej niż piękne plaże. Słyną one również ze słonych jezior oraz kąpieli błotnych, których można w tych jeziorach zażywać.
Wartości lecznicze i terapeutyczne zawartych w słonych jeziorach minerałów znane są od czasów starożytnych (ich stosowanie zalecał już Hipokrates).
Najnowsze badania Uniwersytetu w Murcii wykazały, że słone jeziora zawierają wysoką zawartość kationów wapnia, magnezu, potasu i fluoru oraz aniony chlorku i siarczanu.
Kąpiele w jeziorach są zalecane w różnych typach chorób skóry, chorobach reumatycznych, zapalenia stawów. Przyspieszają również rehabilitację po złamaniach kości a nawet są zalecane do leczenia bólów gardła.

Kąpiele błotne w jeziorach solankowych polegają na nakładaniu na całą powierzchni ciała cienkiej warstwy błota, która po wyschnięciu tworzy swoisty pancerz. Po około godzinie należy powłokę błotną zmyć w słonym jeziorze i następnie, po krótkiej przerwie można seans powtórzyć. Kuracja jest najbardziej skuteczna kiedy składa się z dwóch – trzech seansów trwających po ok 1 godzinie.

Co ciekawe, korzystanie z tych kąpieli jest całkowicie darmowe.