Pytania i odpowiedzi

Jak dojechać z lotniska?

Prima Broker poza kompleksową obsługą sprzedaży i wynajmu nieruchomości (domów i apartamentów wakacyjnych) oferuje również usługi transportowe na terenie południowej Costa Blanca. Obsługujemy transfery lotniskowe zarówno z lotniska w Alicante jak i z lotniska w San Javier (obsługującego głównie ruch lotniczy z północy Europy). Oferujemy konkurencyjne ceny a stałym klientom zapewniamy atrakcyjne rabaty.

Gdzie najlepiej wypożyczyć samochodów?

Jeśli zamierzacie Państwo wypożyczyć samochód w celu zwiedzenia wielu ciekawych miejsc w tej części Hiszpanii, to oczywiście możecie liczyć na pomoc Prima Broker. Od kilku lat współpracujemy z polską wypożyczalnią samochodów, posiadającą atrakcyjną ofertę na wynajem średnio i długoterminowy (od 3 dni).

Możecie również Państwo skorzystać z jednej z wypożyczalni na lotnisku w Alicante. Np.:

http://www.recordrentacar.com/car_hire/
https://www.goldcar.es/en/

Jak mogę tu aktywnie spędzić czas?

Na Orihuela Costa znajdziecie Państwo wspaniałe możliwości spędzenia wolnego czasu:

– oczywiście sporty wodne są tu uprawiane w pełnym zakresie (żegluga, nurkowanie, surfing, windsurfing, itp.)

– trasy spacerowe wzdłuż pięknej nadmorskiej promenady nad klifowym brzegiem

– trasy rowerowe po ścieżkach nadmorskich oraz po terenach rezerwatów nad lagunami

– korzystanie ze zdrowotnych kąpieli w błotnych lagunach Lo Pagan, gdzie wstęp jest bezpłatny

– podglądanie egzotycznej fauny i flory w licznych tu rezerwatach przyrody (np. wokół laguny La Mata i laguny Torrevieja)

– udział w licznych fiestach, tj. zabawach ulicznych do białego rana, organizowanych z wielu mniej lub bardziej istotnych powodów

– raj dla golfistów – ze względu na dużą ilość rezydentów z Wielkiej Brytanii oraz ukształtowania terenu wybitnie sprzyjającego uprawianiu tego sportu, powstało tu kilka dużych, 18-dołkowych pół golfowych oraz w pełni rozwinięta, towarzysząca im infrastruktura.

–  wspinaczka – należy pamiętać, że klika kilometrów od linii brzegowej rozciąga się kilka pasm górskich

– nikogo nie zawiedzie odwiedzenie licznych tu małych miasteczek zaskakującymi niezwykłymi zabytkami (np. Orihuela, Guardamar del Segura, Aspe…)

Czy to prawda, że Costa Blanca jest jednym z najlepszych miejsc do życia na ziemi ?

Tak ! Potwierdza to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która uznała wybrzeże Costa Blanca jako jedno z najzdrowszych miejsc do życia na ziemi !

Co wpłynęło na tak duże uznanie dla tego regionu?

  • Przyjemna temperatura przez cały rok, czyli ponad 300 dni słonecznych w roku, niewielkie wahania temperatur między dniem i nocą, łagodnie następujące zmiany temperatur między poszczególnymi porami roku
  • Ukształtowanie terenu, tzn. z jednej strony Morze Śródziemne, a z drugiej pasmo gór stwarzają szczególne warunki w których „dobre” powietrze znad morza jest zatrzymywane przez bufor, jaki stanowi pasmo gór wyrastających kilka kilometrów od linii brzegowej
  • Panujący na Costa Blanca mikroklimat, jest wzbogacany na obszarze Orihuela Costa przez wpływ słonych lagun, a szczególnie różowej Salina Torrevieja i błękitnej Salina La Mata. Tak powstały warunki uzdrowiskowe, szczególnie sprzyjające osobom z dolegliwościami dermatologicznymi, chorobami układu oddechowego, alergiami, problemami reumatologicznymi i krążeniowymi.
  • Dieta śródziemnomorska bogata w owoce, warzywa, oliwę z oliwek oraz ryby wspomaga zdrowy tryb życia.
  • Wszystkie aspekty, które można nazwać „podejściem do życia” jak pogodne usposobienie, czy nawyk sjesty sprzyjają zachowaniu zdrowia.
Jakie są plaże na Orihuela Costa?

Kilkanaście kilometrów wybrzeża Orihuela Costa oferuje różnorodność wrażeń. Znajdziecie tam Państwo 11 piaszczystych, nieodpłatnych plaż, liczne klify i wzniesienia, a wzdłuż wybrzeża piękną promenadę oraz ścieżki dla rowerów. Polecamy www.playaflamenca.pl gdzie znajdziecie Państwo prezentację poszczególnych miejscowości Orihuela Costa.

Co po zakupie?

Dla Klientów, którzy zakupili nieruchomość za pośrednictwem Prima Broker mamy specjalną ofertę na obsługę posprzedażową, która obejmuje zarówno podstawową opiekę jak i obsługę wynajmu, w zależności od Państwa potrzeb.

Tak, ale tam jest tak daleko …

Zarówno czas jak i koszt podróży na polskie wybrzeże i na wybrzeże hiszpańskie są porównywalne. Np.

Przejazd pociągiem IC z Warszawy do Gdańska trwa 3,5 godz, koszt wynosi ok 150 pln.

Przelot z Warszawy do Alicante trwa 3 godz 40 min, a koszt od 75 pln.

Wystarczy więc tylko odpowiednio wcześniej podjąć decyzję o wylocie i wybrać atrakcyjne cenowo połączenie.

Do głównego portu lotniczego na południowej Costa Blanca w Alicante realizowanych jest z Polski 13 połączeń tygodniowo. Stwarza to ogromne możliwości taniego, szybkiego i bezpośredniego przemieszczania się na hiszpańskie wybrzeże.

Czy mogę liczyć na zyski z wynajmu?

Zawsze doceniane przez turystów hiszpańskie wybrzeże od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością. Ma to związek z rozwojem infrastruktury turystycznej, komunikacyjnej i konkurencyjnymi cenami w porównaniu z innymi krajami basenu Morza Śródziemnego. Ponadto niepokój na północy Afryki (Egipt, Tunezja) oraz w Turcji przyczynił się do wzrostu zainteresowania turystów Półwyspem Iberyjskim.

W 2016r Hiszpanię odwiedziła rekordowa liczba turystów 76 mln osób a w 2017 rekord ten został pobity o 5 milionów. Tendencja jest nadal wzrostowa. Należy też pamiętać, że wysoki sezon trwa tu przez 4 miesiące, a kolejne 4 miesiące w roku są równie atrakcyjne dla plażowania i uprawiania sportów wodnych.

Zimą średnia temperatura wynosi 160C, kwiaty nadal kwitną i jest to okres kwitnienia aromatycznych sadów cytrusowych. Tak więc ta pora roku ma również wielu zwolenników.

Hiszpańskie wybrzeże stało się również osiągalne dla polskiego turysty za sprawą szybkich, tanich i bezpośrednich połączeń lotniczych z Alicante.

Wszystkie te aspekty sprawiają, że wynajem nieruchomości na hiszpańskim wybrzeżu otwiera stabilne i długofalowe możliwości zysku.

Jakie są koszty utrzymania nieruchomości w Hiszpanii?

Koszty utrzymania nieruchomości w Hiszpanii nie odbiegają od tych w Polsce. Składają się na nie:

– podatek od nieruchomości (zwany tu I.B.I. lub SUMA) – płacony jednorazowo w roku, a jego wysokość jest uzależniona od lokalizacji, typu nieruchomości i ilości pomieszczeń. Przykładowa wysokość podatku dla nieruchomości składającej się z 3 pokoi, 1 km od morza wyniesie ok 180 EUR rocznie.

– czynsz dla wspólnoty (tzw. comunidad) – występuje tylko gdy nieruchomości stanowi część osiedla ze wspólną infrastrukturą (utrzymanie wspólnej przestrzeni, bramy, basenu, windy). Np. dla apartamentu w budynku z windą, na terenie ze wspólnym basenem i ogrodem czynsz wyniesie ok 45 EUR miesięcznie.

– opłaty licznikowe, tj. prąd i woda.

Opłaty za prąd są przeciętnie nieco wyższe niż w Polsce.  Jednakże stawka za kWh jest tu  silnie powiązana z zadeklarowanym zużyciem.

W cenę wody jest wliczony ryczałt z tytułu wywozu śmieci. Średniomiesięczne koszty dla apartamentu kształtują się na poziomie 25-30 EUR miesięcznie.

Czy koszty życia w Hiszpanii są wyższe niż w Polsce?

Biorąc to pod uwagę codzienne koszty życia w Hiszpanii to są one porównywalne jak w Polsce. Ceny produktów żywnościowych w sklepach są podobne, oczywiście znajdziemy produkty droższe niż w Polsce, ale też inne dużo tańsze. Hiszpanie często robią zakupy na ulicznych ryneczkach, mając możliwość zakupu towarów prosto od rolników i producentów żywności.
Jeśli zechcemy zjeść w restauracji, ceny za porządny posiłek z lampką wina kształtują się między 8 a 20 EUR.

Czy ceny nieruchomości w Hiszpanii będą jeszcze spadać?

Wiele wskazuje na to, że kryzys gospodarki hiszpańskiej, w tym również kryzys w branży nieruchomości już minął. Od 2016 roku obserwujemy znaczny wzrost ilosci transakcji na rynku nieruchomości (rok do roku). Prognozy na 2018 zakładają utrzymanie się takiego trendu oraz około 6% wzrost cen transakcyjnych. Więcej na ten temat…

Jakie wymogi musi spełnić obywatel Polski aby nabyć nieruchomość w Hiszpanii?

Polacy, jako mieszkańcy Unii Europejskiej, mogą nabywać nieruchomości na terenie UE na ogólnych zasadach. Pomożemy Państwu w założeniu rachunku bankowego w banku hiszpańskim oraz pozyskaniu numeru identyfikacyjnego N.I.E. (wniosek o taki numer można złożyć w Ambasadzie Królestwa Hiszpanii w Warszawie lub w placówkach urzędowych w Hiszpanii).
Szczegóły procesu w zakładce „Krok po kroku”.

Czym różni się proces zakupu nieruchomości w Hiszpanii od takiego procesu w Polsce?

Praktycznie wygląda tak samo. Proces nabycia nieruchomości oraz wymagane dokumenty są praktycznie takie same na w Polsce. Transakcja jest dokumentowana podpisaniem aktu notarialnego i następnie potwierdzana stosownym wpisem do księgi wieczystej.

A jeśli chciałabym przyjechać na urlop aby przekonać się czy to jest miejsce dla mnie?

Zaproponujemy Państwu optymalne miejsce na wypoczynek, dostosowane do Państwa indywidualnych potrzeb.

Współpracujemy bezpośrednio z Właścicielami nieruchomości, dlatego jesteśmy w stanie wybrać dla Państwa wymarzone lokum w najlepszej cenie.

Przykładowe oferty na wynajem znajdziecie Państwo w naszej ofercie.