Zamki południowej Costa Blanca

Prowincja Alicante ma bardzo wiele do zaoferowania turystom z całego świata. Oczywiście znakiem firmowym tego regionu są przepiękne piaszczyste plaże, które niemal przez cały rok gromadzą amatorów słonecznych i morskich kąpieli. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że teren ten kryje również wspaniałe skarby architektury obronnej. Znajduje się tutaj olbrzymia liczba zamków, bastionów, wież obronnych, fortów, baterii a nawet kościołów, które w odległej historii pełniły funkcje obronne. Położone są na terenie, który przez ponad 1500 lat zmagał się z wojnami i najazdami. Każdy z obiektów ma swoją niezależną przeszłość i zaprasza do zanurzenia się w historie zmagań narodów zamieszkujących te tereny. Królowie Wizygotów, tacy jak Tudmir, mityczni przywódcy arabscy, tacy jak Al Azraq i monarchowie chrześcijaństwa, znani jako Jaume I lub Alfonso X El Sabio, czekają za kamiennymi lub błotnymi ścianami na okazję by rozpocząć z nami podróż w czasie.
Zamki prowincji Alicante potrafią pozytywnie zaskoczyć najbardziej wymagającego podróżnika. Tajemnicze obiekty z grubymi murami, wieżami i lochami szepczą historie o miejscach w których obrona i czujność były nieodzowną częścią życia. Dlatego warto czasami opuścić plaże i oddać się tym magicznym klimatom.
Poniżej sylwetka kilku wybranych zamków z obszaru Alicante. Bez problemu można je zwiedzić podczas jednodniowego „wypadu” praktycznie z każdego miejsca na wybrzeżu Costa Blanca.


Zamek Petrer – Castillo de Petrer

Zamek jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem położonego 30 kilometrów na północny zachód od Alicante miasta Petrer. Jego sylwetka wieńczy dominujące nad miastem wzgórze, na którym znajduje się historyczne centrum i wizualnie „kontroluje” znaczną część doliny Vinalopó. Fortecę pod koniec XII wieku zbudowali muzułmańscy mieszkańcy miasta Bitrir (arabska nazwa Petrer). Zaledwie pięćdziesiąt lat później zamek został zdobyty przez wojska kastylijskie i aragońskie, stanowiące część Królestwa Walencji z XIV wieku.
Zamek składa się z dwóch poziomów: górnego, gdzie znajduje się wieża, pokoje i pomieszczenia więzienne (lochy) oraz dolnego, gdzie znajdował się otoczony murami obszar przeznaczony do działań obronnych.

Zamek można zwiedzać od wtorku do niedzieli o godzinie 11.00, 12.00 i 13.00.
Więcej informacji na stronie www.costablanca.org – Castillo de Petrer


Zamek Sax – Castillo de Sax

Zamek skalny w Sax wznosi się na istniejącym wapiennym grzbiecie na prawo od rzeki Vinalopó, na wysokości ponad 500 metrów nad poziomem morza. Dzieli go zaledwie 5 kilometrów od zamku w Petrer.
Zamek Sax ma wydłużony plan, w którym można wyróżnić dwa wyraźnie zróżnicowane obiekty: na północy, mniej więcej prostokątną powierzchnię, na której znajduje się kwadratowa wieża z taranowanej ziemi i z podłogą z okresu Almohadu (wiek XII), a na południowym zachodzie wielka twierdza, również o podstawie kwadratowej, o wysokości około 20 metrów, wykonana z murów z drewna jałowego. Została ona zbudowana na początku XIV wieku i posiada trzy kondygnacje pokryte półbeczkowymi sklepieniami. Pomiędzy tymi dwiema wieżami znajduje się cysterna nakrytą półkolistym sklepieniem.

Zwiedzić zamek można w niedziele. W okresie wiosenno-letnim w godzinach 10.30 – 11.30 oraz w okresie jesienno-zimowym w godzinach 11.00 – 12.00
Więcej informacji na stronie www.costablanca.org – Castillo de Sax


Zamek Atalaya Villena – Castillo de la Atalaya Villena

Spośród wielu obiektów historycznych znajdujących się w tej okolicy zamek w Villena wyróżnia się swoją monumentalnością i doskonałym stanem zachowania.
Jego początki sięgają XII wieku w okresie dominacji Maurów na Półwyspie Iberyjskim. Zamek był własnością arabską do momentu kapitulacji i poddania się chrześcijanom w 1240 roku. Od tego momentu stał się symbolem panowania królewskiego i bardzo często był powierzany jako koncesja królewska różnym arystokratycznym rodom w podziękowaniu za usługi świadczone na rzecz królestwa.
Główną budowlą jest czterokondygnacyjna twierdza. Dwie pierwsze kondygnacje pochodzą z czasów arabskich i pokryte są zjawiskowymi sklepieniami przecinających się łuków uważanych za kamienie milowe w sztuce współczesnej. Dwie kolejne kondygnacje powstały podczas rozbudowy zamku za czasów chrześcijańskich, zbudowane przez markiza don Juana Pacheco. Oprócz tej słynnej postaci zamek miał innych wybitnych właścicieli, takich jak słynny pisarz Don Juan Manuel, który w tych murach napisał fragmenty swojej „Księgi łowieckiej”.

Zamek jest dostępny dla odwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach południowych o 11.00, 12.00 i 13.00 oraz w godzinach wieczornych o godzinie 17.00 i 18.00 w porze letniej i o godzinie 15.30 i 16.30 w porze zimowej.
Więcej informacji na stronie www.costablanca.org – Castillo de la Atalaya Villena


Zamek Biar – Castillo de Biar

Miasto Biar było ważnym bastionem w systemie obronnym Maurów. Zlokalizowane jest w tzw. Dolinie Biar, która znajdowała się w granicach podbojów Aragonii i Kastylii i z tego powodu miała znaczenie strategiczne. Z racji swojego położenia zamek w Biar często zmieniał właściciela, zarówno w wyniku wojen pomiędzy Maurami i Chrześcijanami jak i w ramach wojen między Kastylia i Aragonią.
Budowla znajduje się na skalistym wzgórzu 750 metrów nad poziomem morza. Zbudowali ją muzułmanie w połowie XII wieku. Zachowana do dnia dzisiejszego konstrukcja charakteryzuje się podwójnymi murami obronnymi oraz czterema basztami umieszczonymi w murze zewnętrznym i dwoma w murze wewnętrznym. Głównym elementem zamku jest wysoka 19 metrowa wieża Mistrza. Wybudowana z wapienno-piaskowej zaprawy (ubita ziemia) na planie kwadratu, posiada trzy kondygnacje. Wewnątrz zachowany został najstarszy przykład w sklepienia w stylu Almohad.
4 czerwca 1931 r. zamek Biar został wpisany na listę zabytków narodowych Hiszpanii.

Obiekt jest otwarty dla zwiedzających we wtorki, soboty, niedziele i święta w godzinach 10.15-13.45, a od środy do piątku w godzinach 10.15-13.45 i 16.15-19.15. W okresie zimowym godziny otwarcia należy każdorazowo potwierdzić.
Więcej informacji na stronie www.costablanca.org – Castillo de Biar


Zamek Guadalest – Castillo de Guadalest

Muzułmańska twierdza Guadalest pochodzi z XI wieku. Znajduje się na skale, w jej najwyższej części.
Dzięki strategicznej lokalizacji twierdza odegrała bardzo ważną rolę zarówno w średniowieczu jak i w czasach późniejszych. Trzęsienia ziemi w 1644 i 1748 r. oraz próba wysadzenia zamku w 1708 r. w trakcie działań wojennych, spowodowały olbrzymie zniszczenia.

U podnóża zamku znajduje się się miasto El Castell de Guadalest. Jest to stolica doliny, która bierze swoją nazwę od przepływającej przez nią rzeki i graniczy z pasmami górskimi Aitana, Serrella i Xortà. Wody rzeki zbierają się w zbiorniku w pobliżu miasta. Największa osobliwością El Castell de Guadalest jest jego położenie. Zlokalizowane jest na skale, do której można dostać się tylko przez mały otwór w samej górze. Historyczny kompleks miejski tworzy smukła wolno stojąca dzwonnica, stary loch, zamek San José, cmentarz, dom Orduña, kościół parafialny i mauretańska fortyfikacja zwana Alcozaiba.
U podnóża skalistego cypla znajduje się najbardziej gwarne miejsce – El Arrabal, gdzie zlokalizowane są liczne sklepy rzemieślnicze, muzea i restauracje. W ostatnich latach to małe miasteczko całkowicie zmieniło swoją tradycyjną działalność rolniczą. Obecnie całe miasto jest atrakcją turystyczną ze sklepami z pamiątkami i rękodziełem, muzeami oraz wspaniałymi widokami na pobliską dolinę i zbiornik Guadalest.

El Castell de Guadalest zostało niedawno uznane za jedno z najpiękniejszych miast w Hiszpanii.

Więcej informacji na stronie www.costablanca.org – Castillo de Guadalest


W jaki sposób można zwiedzić zamki?

Najprostszą i w zasadzie jedyną formą efektywnego zwiedzenia zamków jest przejazd samochodem. Wynajem samochodów w Hiszpanii jest bardzo popularny i tani. Auto można wynająć na miejscu podczas pobytu na Południowej Costa Blanca. Poniżej nasza propozycja wycieczki samochodowej, podczas której można zwiedzić 5 zamków w dolinie Vinalopó, które znajdują się w miejscowościach Petrer, Sax, Villena-Atalaya, Biar i Castalla. Trasa wycieczki w punktem startu i zakończenia na Orihuela Costa wynosi około 250 km. Aby spokojnie oddać się przyjemności zwiedzania należy na wycieczkę przeznaczyć całych dzień.