Hiszpański rynek nieruchomości – słownik pojęć

Wielu Klientów przeglądając hiszpański rynek nieruchomości ma wątpliwości odnośnie znaczenia pojęć użytych w opisie ofert. Dlatego poniżej znajdziecie Państwo definicje pojęć opisujących nieruchomości w Hiszpanii.

Typy nieruchomości

Willa

dom wolnostojący lub w zabudowie bliźniaczej, na działce o powierzchni przynajmniej kilkaset m2.

Możliwe usytuowanie:

  • będący częścią zamkniętego osiedla ze wspólną infrastrukturą rekreacyjną,
  • będący częścią osiedla, ale też dysponujący prywatnym basenem
  • posesja nie będąca częścią wspólnoty mieszkaniowej, samowystarczalna, na terenach nadmorskich lub miejskich.

Segment

dom w zabudowie szeregowej, ale czasami też bliźniaczej, na terenie o dość zwartej zabudowie, będący na ogół częścią zamkniętego osiedla ze wspólną infrastrukturą rekreacyjną, rzadziej z prywatnym basenem

Duplex

dwukondygnacyjna nieruchomość, na ogół rodzaj segmentu, ale też może to być dwukondygnacyjny apartament w budynku wielorodzinnym.

Quad

cztery domy w jednej bryle w kształcie kwadratu, każdy dom zajmuje ¼ kwadratu, dysponuje oddzielnym wejściem i ogródkiem.

Bungalow

charakteryzuje dwa typy nieruchomości:

  • apartamenty w budownictwie o niskiej, dwukondygnacyjnej zabudowie. Każdy apartament posiada niezależne wejście od zewnątrz. Apartamenty na poziomie parteru dysponują dużymi terasami lub tarasem i ogródkiem, natomiast apartamenty na I piętrze dysponują tarasem na poziomie mieszkalnym oraz dużym tarasem-solarium na dachu budynku.
  • niewielki dom, na ogół w zabudowie szeregowej, ale na jednym poziomie (ewentualnie z dodatkowym tarasem-solarium na dachu), bez sąsiadów na górze.

Apartament

mieszkanie w bloku. Na terenach turystycznych przeważnie z basenem i ogrodem a także placami zabaw na zamkniętym terenie. W miastach często bez terenów rekreacyjnych i basenu.

Pozostałe pojęcia

Zamknięte osiedle

kompleks osiedlowy ogrodzony, z dostępem tylko dla mieszkańców. W zależności od standardu osiedla wspólna infrastruktura zawiera zewnętrzny basen i teren dedykowany do rekreacji. Z kolei osiedla o podwyższonym standardzie mogą oferować też basen kryty, jacuzzi, korty tenisowe, salę fitness, SPA lub saunę. Często na zamkniętym terenie osiedla do dyspozycji mieszkańców są wyznaczone miejsca postojowe.

Taras-solarium

taras na dachu budynku. Może stanowić prywatną własność posiadacza apartamentu na ostatnim piętrze, lub jest dodatkową powierzchnią do wykorzystania przez mieszkańców bloku.

  • Prywatne tarasy-solarium na ogół posiadają doprowadzoną wodę i prąd, można więc tu łatwo urządzić „letnią kuchnię” z grillem i zlewem, prysznicem czy oświetleniem. Można też bez dodatkowych pozwoleń zainstalować pergolę lub zbudować z lekkiej konstrukcji dodatkowe pomieszczenie. Prywatny taras-solarium daje bardzo wiele możliwości wykorzystania.
  • Tarasy-solaria współdzielone przez mieszkańców wykorzystywane są zgodnie z ustaleniami wspólnoty mieszkaniowej. Na ogół służą do rekreacji.

Ogrzewanie

klimat na hiszpańskiej Costa Blanca powoduje, że w miesiącach zimowych temperatura w ciągu dnia oscyluje wokół 16-18 st.C, a nocą 8-10 st. C. Wiąże się to z niewielką potrzebą dogrzewania nieruchomości. Powszechnie stosowane są elektryczne grzejniki i kominki. W nowym budownictwie często stosowane jest ogrzewanie podłogowe w łazienkach.  Rzadko zdarza się typowe ogrzewanie gazowe.

Powierzchnia

w Hiszpanii operuje się ilością sypialni i pokoi. Powierzchnia nieruchomości jest często podawana w przybliżeniu, czasami też z powierzchnią tarasową.

Rynek pierwotny

hiszpański rynek nieruchomości deweloperskich, nowo wybudowanych. Deweloperzy na ogół udostępniają inwestycje do sprzedaży po otrzymaniu zgody na budowę. Popularność rynku pierwotnego w Hiszpanii sprawia, że do terminu zakończenia inwestycji ok 90% nieruchomości jest sprzedana.

Ceny nieruchomości nie zawierają podatku VAT (10%).

Więcej informacji o standardzie deweloperskim na rynku pierwotnym znajdziecie w naszym oddzielnym artykule.

Rynek wtórny

hiszpański rynek nieruchomości sprzedawanych „z drugiej ręki”. Standardem w Hiszpanii jest sprzedaż nieruchomości z umeblowaniem i wyposażeniem, oczywiście bez przedmiotów osobistych. Jeśli jakaś ruchomość nie jest zawarta w cenie, to jest to zaznaczone w umowie rezerwacyjnej.

Przyjęte jest, że Klient decydując się na zakup nieruchomość akceptuje stan ruchomości, jaki widzi, czyli np. nie kwestionuje stanu pralki czy lodówki. Ruchomości są ekstra dodatkiem do ceny nieruchomości.

Ceny nieruchomości nie zawierają podatku (polskie PCC) w wysokości 10%.