Klimat na Orihuela Costa

Klimat na Orihuela Costa

Warunki pogodowe na Orihuela Costa, będącej częścią Costa Blanca, dają gwarancję słońca przez cały rok i wspaniały mikroklimat. Tezęo tym, że klimat na Orihuela Costa jest wyjątkowy potwierdza to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Uznała ona wybrzeże Costa Blanca jako jedno z najzdrowszych miejsc do życia na ziemi !

Co wpłynęło na tak duże uznanie dla tego regionu?

  • Przyjemna temperatura przez cały rok, czyli około 320 dni słonecznych w roku, niewielkie wahania temperatur między dniem i nocą, łagodnie następujące zmiany temperatur między poszczególnymi porami roku
  • Ukształtowanie terenu, tzn. z jednej strony Morze Śródziemne, a z drugiej pasmo gór stwarzają szczególne mikroklimat. „Dobre” powietrze znad morza jest zatrzymywane przez bufor, jaki stanowi pasmo gór wyrastających kilka kilometrów od linii brzegowej
  • Panujący na Costa Blanca mikroklimat, jest wzbogacany na obszarze Orihuela Costa przez wpływ słonych lagun.  Szczególnie bardzo znanych i popularnych różowej Salina Torrevieja i błękitnej Salina La Mata. Tak powstały warunki uzdrowiskowe, przede wszystkim sprzyjające osobom z dolegliwościami dermatologicznymi, chorobami układu oddechowego, alergiami, problemami reumatologicznymi i krążeniowymi.
  • Dieta śródziemnomorska bogata w owoce, warzywa, oliwę z oliwek oraz ryby wspomaga zdrowy tryb życia.
  • Wszystkie aspekty, które można nazwać „podejściem do życia” jak pogodne usposobienie, czy nawyk siesty sprzyjają zachowaniu zdrowia.

Słońce, słońce, słońce…

Wybrzeże Orihuela Costa, podobnie jak całe wybrzeże Costa Blanca znajduje się pod wpływem suchego klimatu śródziemnomorskiego, zwanego też stepowym. Charakteryzuje się on przede wszystkim suchym i bezdeszczowym latem ze średnią temperaturą sierpnia wynoszącą 30 stopni Celsjusza.

Jednocześnie występuje tutaj duża ilością słońca przez cały rok (ilość dni słonecznych w trakcie roku wynosi 320). Charakterystyczne dla tego regionu są bardzo małe różnice temperatur pomiędzy najcieplejszym momentem w ciągu dnia i najzimniejszym w nocy.

W tej części Hiszpanii opady deszczu występują bardzo rzadko i są mało intensywne. Mają one miejsce najczęściej jesienią i ich ilość nie przekracza 320 mm w skali roku.
W konsekwencji,  tak przyjazny klimat na Orihuela Costa sprzyja wegetacji, która ma miejsce 2 lub 3 razy w roku (w zależności od rodzaju uprawy). Dzięki temu, w pozornie najmniej atrakcyjne miesiące roku możemy upajać się intensywnym zapachem kwitnących wówczas cytrusów oraz cieszyć oczy kwitnącymi przez cały rok krzewami ozdobnymi.

Aktualną temperaturę można sprawdzić na www.wunderground.com

Wykres temperatur
Temperatury powietrza na Orihuela Costa
Słońce i deszcz na Orihuela Costa
Ilość godzin słonecznych i dni deszczowych na Orihuela Costa