Inwestycje w Hiszpanii

Przez ostatnie lata obserwujemy zdecydowany wzrost zainteresowania polskich inwestorów nieruchomościami położonymi za granicą. Duża część Polaków zauważyła, że inwestowanie nadwyżek finansowych poza krajem może przynieść zdecydowanie większe korzyści aniżeli lokowanie ich w Polsce. Szczególnie atrakcyjne jest lokowanie środków finansowych na południu Europy, na terenach turystycznych. Dynamicznie rośnie ilość zakupionych przez Polaków nieruchomości w Grecji, Chorwacji, Portugalii ale zdecydowanie na pierwsze miejsce wysunęły się w ostatnim czasie inwestycje w Hiszpanii. Często zadajemy sobie pytanie dlaczego tak się dzieje? Dlaczego spada zainteresowanie nabywaniem apartamentów nad polskim morzem lub w górach a inwestorzy przenoszą swoje zainteresowania na kurorty na Costa Blanca? Poniżej kilka powodów, które przybliżają i wyjaśniają ten trend inwestycyjny.

Brak barier formalno-prawnych

Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, obywatele naszego kraju mogą nabywać nieruchomości w innych krajach wspólnoty na takich samych zasadach jak obywatele tychże krajów. Przyjęcie w Polsce regulacji unijnych spowodowało, że nabycie nieruchomości np. w Hiszpanii z punktu widzenia formalnego jest tak samo proste i łatwe jak nabycie nieruchomości w Polsce. Obywatel Polski nie musi pozyskiwać żadnych zgód ani pozwoleń aby stać się szczęśliwym posiadaczem apartamentu lub domu w Hiszpanii. Zniesienie barier formalno-prawnych spowodowało, że dołączyliśmy do grupy obywateli brytyjskich, skandynawskich, belgijskich, niemieckich, którzy uroki posiadania nieruchomości w Hiszpanii poznali już wiele lat wcześniej.

Wsparcie biur nieruchomości działających w Hiszpanii

Polski inwestor rozważający nabycie nieruchomości za granicą bierze pod uwagę potencjalne ryzyka, które może napotkać w trakcie procesu wyboru nieruchomości, podczas samej transakcji zakupu oraz podczas korzystania z nieruchomości po zakupie. Najczęściej ryzyka te widzi w postaci bariery językowej (język hiszpański nie jest zbyt popularny w Polsce – a szkoda ), braku znajomości przepisów prawnych oraz zwyczajów panujących w danym kraju. Najlepszym rozwiązaniem aby zminimalizować te ryzyka praktycznie do zera jest skorzystanie ze wsparcia profesjonalnych pośredników posiadających wieloletnie doświadczenie na lokalnym rynku. Inwestujący w sektor nieruchomości w Hiszpanii chcąc zabezpieczyć swoje interesy powinien skorzystać z usług takich firm jak Prima Broker, której licencjonowani pośrednicy oferują bardzo szeroką ofertę nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym na południowej Costa Blanca. W standardowym zakresie usług biura jest obsługa całego procesu, począwszy od zorganizowania wizyty inwestycyjnej, zaprezentowania najatrakcyjniejszych ofert, kompleksowe i rzetelne sprawdzenie formalno-prawne wybranej nieruchomości, założenie konta w banku hiszpańskim, pomoc w udzieleniu kredytu, przygotowanie procesu podpisania aktu notarialnego a kończąc na przepisaniu umów na dostawę mediów i rozliczeniu podatkowym transakcji. Podczas całego procesu inwestorzy otrzymują pełne wsparcie zarówno od pośredników jak i od hiszpańskiego prawnika. Biura nieruchomości takie jak Prima Broker świadczą również usługi posprzedażowe polegające na przygotowaniu nieruchomości do wynajmu oraz kompleksowej obsłudze wynajmu. Więcej o procesie zakupu w artykule https://primabroker.pl/krok-po-kroku/.

Wzrost zamożności polskiego społeczeństwa

Jeszcze kilkanaście lat temu na posiadanie nieruchomości za granicą mogli sobie pozwolić jedynie bardzo nieliczni. Bycie właścicielem apartamentu na słonecznym wybrzeżu w Hiszpanii uchodziło wręcz za ekstrawagancję. Jednak od dłuższego czasu zdecydowanie wzrosła siła nabywcza wynagrodzeń w Polsce wyrażona w walucie EURO. Oznacza to, że na przestrzeni lat statystyczny mieszkaniec Polski zarabia coraz więcej EURO, co bezpośrednio przekłada się na wzrost jego zdolności do inwestowania w nieruchomości np. w Hiszpanii. Inwestycje w Hiszpanii są szczególnie atrakcyjne ponieważ ceny na rynku hiszpańskich nieruchomości po kryzysie lat 2007-2009 nadal nie wróciły do poziomu równowagi.

Dostępność logistyczna

Hiszpania jest jednym z najdalej od Polski położonych krajów w Europie. Jednak rewolucja jaka się dokonała kilkanaście lat temu na rynku połączeń lotniczych sprawiła, że obecnie bardzo łatwo przemieścić się między tymi krajami. Powstanie tanich linii lotniczych takich jak Ryanair czy Wizzair spowodowało, że w niewiele ponad 3 godziny i w bardzo rozsądnej cenie możemy wylądować np. w słonecznym Alicante – stolicy południowej Costa Blanca. Siatka połączeń z Polski do Alicante jest bardzo bogata. Z 6 polskich portów lotniczych każdego tygodnia realizowanych jest 13 połączeń. Mieszkańcy zachodniej i północno-zachodniej Polski mogą również korzystać z połączeń w bardzo atrakcyjnych cenach z lotniska w Berlinie. Więcej w artykule https://primabroker.pl/jak-dojechac-z-polski/

Gwarancja pogody

Niewątpliwym atutem południowej Hiszpanii, bardzo cenionym przez inwestorów zagranicznych jest klimat. Ciepłe zimy, gorące ale nie skrajnie upalne lata, przyjazne powietrze śródziemnomorskie, piękne piaszczyste plaże, słońce gwarantowane przez min. 320 dni w roku powodują, że hiszpańskie wybrzeże Morza Śródziemnego, a szczególnie południowa Costa Blanca są idealnym miejscem do prowadzenia biznesu turystycznego. Nikogo nie zaskoczy tutaj gwałtowna zmiana pogody, skok temperatury czy ciśnienia atmosferycznego. Amatorzy słonecznych kąpieli pojawiają się na plażach praktycznie przez cały rok.

Aspekty biznesowe – „gra” na wzrost wartości i jednoczesne przychody z wynajmu

Każdy inwestor, zanim zdecyduje się na zaangażowanie swoich środków finansowych, przeprowadza analizę opłacalności swojej potencjalnej inwestycji. W przypadku zakupu nieruchomości turystycznej na południu Hiszpanii ocenę opłacalności inwestycji można rozpatrywać w dwóch obszarach. Pierwszy z nich ma związek z planowanym wzrostem cen nieruchomości w Hiszpanii. Aktualnie ceny apartamentów i domów jedynie nieznacznie wzrosły w stosunku do poziomu z czasu kryzysu. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 3 lat wzrost cen nieruchomości wyniesie 25-30% (więcej w artykule https://primabroker.pl/prognoza-rynku-nieruchomosci-hiszpanii-2018r/).

Drugi obszar, który należy rozważyć i ocenić przed decyzją o zainwestowaniu w nieruchomość wakacyjną jest jej zdolność do wygenerowaniu przychodu z wynajmu. Z uwagi na wysoki sezon trwający ok 6 miesięcy oraz bardzo sprzyjający wypoczynkowi klimat w okresie zimowym (więcej o klimacie w artykule https://primabroker.pl/klimat-na-orihuela-costa/) nieruchomości na południu Hiszpanii bardzo dobrze wynajmują się praktycznie przez cały rok. Odliczając koszty związane z utrzymaniem nieruchomości inwestorzy bez problemów mogą liczyć na zwrot z zainwestowanego kapitału na poziomie przynajmniej 8% w skali roku. Stopa zwrotu na tym poziomie jest nieosiągalna w żadnym innym europejskim kraju w basenie Morza Śródziemnego. Powoduje to, że inwestycje w Hiszpanii są od wielu lat łakomym kąskiem wśród inwestorów z całej Europy. Polscy inwestorzy angażujący swoje aktywa obrotowe w nieruchomości w polskich kurortach mogą jedynie pomarzyć o tak wysokim zwrocie z zaangażowanego kapitału.

Wynajmujesz, zarabiasz ale również korzystasz

Przekazanie zakupionej nieruchomości na rynek wynajmu nie oznacza, że inwestor nie może z niej korzystać. Wprost przeciwnie, to właściciel decyduje w jakim okresie chciałbym odwiedzić słoneczne hiszpańskie wybrzeże i zamieszkać w swoim apartamencie. W tym czasie wynajem apartamentu dla osób „zewnętrznych” jest zawieszony. Podobnie sytuacja wygląda, kiedy z nieruchomości chciałaby skorzystać rodzima czy znajomi właściciela. Oczywiście wykorzystywanie apartamentu w celach osobistych wpływa nieznacznie na zmniejszenie stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału.

Podsumowując, inwestycje w Hiszpanii są bardzo atrakcyjną i coraz bardziej popularną w Polsce formą inwestowania. Osoby decydujące się na zakup nieruchomości w Hiszpanii dostrzegają ewidentne korzyści finansowe (wysoka stopa zwrotu zainwestowanego kapitału i przewidywany wzrost cen nieruchomości w najbliższych latach) z jednoczesną możliwością korzystania z nieruchomości w wybranych przez siebie okresach.