Rynek nieruchomości w Hiszpanii w czasie pandemii Covid-19
[stan na 23 marca 2020]
Rynek nieruchomości w Hiszpanii reaguje na pandemię. Wprowadzony w Hiszpanii w dniu 13 marca 2020 Stan Alarmowy oraz podobne działania podejmowane w większości krajów europejskich wymusiły zmianę funkcjonowania podmiotów działających na rynku. Aktualnie kontakt z biurami pośrednictwa zlokalizowanymi na hiszpańskim wybrzeżu przeniósł się do sfery internetu. Biura oraz poszczególni agenci najczęściej pracują w formie telepracy. Tymczasowo przenieśli oni swoje biura do domu, zachowując pełną dostępność w dotychczasowych, standardowych godzinach pracy.
Preferowane kanały komunikacji w czasie pandemii Covid-19
W znakomitej większości przypadków wstrzymana została tradycyjna prezentacja obiektów dla Klientów kupujących. Spowodowane jest to głównie względami bezpieczeństwa, ale oczywiście „freeze” w przestrzeni powietrznej i tak wymusiłby takie działanie. W zamian pośrednicy oferują możliwość kontaktu droga elektroniczną, w tym poprzez zestawianie telekonferencji przez komunikatory WhatsApp lub Skype. Podczas takiego spotkania można uzyskać wszelkie informacje na temat konkretnej nieruchomości lub zaprezentować swoje oczekiwania w zakresie poszukiwanego, wymarzonego apartamentu czy domu.
Ponadto w przypadku zainteresowania konkretną ofertą istnieje możliwość wykonania dodatkowych zdjęć obiektu, wykonania filmu lub tzw. wirtualnej wycieczki a w niektórych przypadkach przeprowadzenie transmisji video on-line bezpośrednio z obiektu (oczywiście również przy użyciu komunikatorów).
Zmiana warunków funkcjonowania dotyczy zarówno rynku wtórnego jak i pierwotnego. W tym drugim przypadku deweloperzy działający na rynku nieruchomości w Hiszpanii w większości przygotowali profesjonalne wirtualne wycieczki po swoich inwestycjach oraz dodatkowe materiały cyfrowe, które poprzez współpracujące biura nieruchomości są przekazywane zainteresowanych Klientom.
Modyfikacja procedur zakupowych
Aktualna sytuacja wymusiła również tymczasową modyfikację procedur związanych z zakupem nieruchomości. W większości przypadków deweloperzy oraz biura pośrednictwa zliberalizowali konsekwencje wynikające z podpisywanych „na odległość” umów rezerwacyjnych. W szczególności dotyczy to wpłacanego zadatku, który często zostaje zamieniany na zwrotną zaliczkę. Oznacza to, że Klient w okresie po podpisaniu umowy rezerwacyjnej a przed podpisaniem aktu notarialnego (np. w momencie kiedy będzie w stanie fizycznie zobaczyć nieruchomość) może odstąpić od realizacji umowy rezerwacyjnej z prawem do zwrotu zaliczki. Pojawiają się również inne rozwiązania, szczególnie wśród deweloperów. Umożliwiają np. zamianę bez żadnych konsekwencji wybranej wcześniej obiektu na inny. W tym obszarze podejście jest bardzo zróżnicowane i ciągle ewoluuje.
W związku z zaistniałą sytuacją w większości przypadków przesunięte w czasie została finalizacja transakcji kupna-sprzedaży u Notariuszy. Podpisywanie aktów notarialnych na dużą skalę zostanie wznowione po zniesieniu Stanu Alarmowego i otwarciu ruchu powietrznego. Do tego momentu można jednak przystąpić do Aktu Notarialnego np. poprzez pełnomocnika.
Podaż nowych ofert na rynku
Pomimo zawieszenia wielu aktywności w większości obszarów gospodarczych, na rynku nieruchomości w Hiszpanii obserwujemy ciągły przyrost ofert sprzedaży. Pojawiające się na rynku nowe oferty są poddane przez nas ostrej selekcji. Następnie publikujemy je na naszym portalu www.primabroker.pl/ Zachęcamy do wykorzystania chwilowej nadpodaży i tym samym skorzystania z możliwości dokonania wyboru swojej wymarzonej nieruchomości na ciepłym i słonecznym południu Hiszpanii.
Będziemy na bieżąco aktualizować informacje o sytuacji na rynku w związku z pandemią Covid-19. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy również do bezpośredniego kontaktu z naszym biurem na południowej Costa Blanca: