Promocje/Newsy

Aeropuerto Corvera

Nowe połączenia lotnicze do Hiszpanii

Jeszcze łatwiej dotrzesz do swojej nieruchomości w Hiszpanii

W związku z uruchomieniem w połowie stycznia 2019r. nowego międzynarodowego portu lotniczego Murcia-Corvera pojawiły się nowe połączenia lotnicze do Hiszpanii. Z niecierpliwością czekamy, aż w siatce połączeń pojawią się polskie lotniska.

Międzynarodowy port lotniczy w Murcia, czyli Murcia-Corvera zastąpił lotnisko Murcia-San Javier. Zlokalizowany między miejscowościami Corvera, Los Martinez del Puerto i Valladolises, w regionie Murcia.
Lotnisko jest łatwo dostępne z autostrady A-30,  łączącej Kartagenę i Murcię. A-30 to główna droga między autostradą A7 i autostradą AP7 (płatną autostradą).  Łączy ona region Murcji z południowym wybrzeżem Hiszpanii, a także przez Alicante i Valencję z Barceloną na północno-wschodnim wybrzeżu.

Krótka historia:

Do budowy nowego lotniska w regionie Murcia doszło, gdyż dotychczasowy Port Lotniczy Murcja-San Javier dysponował niewystarczającą przepustowością dla lotnictwa cywilnego. Ponieważ był także bazą wojskową miał ograniczone możliwości  ekspansji.
W 2015 r. sugerowano, że Corvera „otworzy się w 2017 r.” Jednakże nastąpiło kilka opóźnień zgłoszonych przez Ministra Zatrudnienia, Ekonomii i Turystyki, a w maju 2015 r. wycofano umowę na zarządzanie portem lotniczym Corvera.
W czerwcu 2016 r. do władzy doszedł nowy prezydent rządu Murcji i oświadczył, że nie może ustalić daty, kiedy lotnisko się otworzy. Nowy prezydent Murcji rozmawiał z hiszpańskim przewoźnikiem Volotea i zaprezentował lotnisko podczas londyńskich targów turystycznych. Jednakże wciąż sceptycznie odnoszono się do daty otwarcia lotniska Corvera.

Jednocześnie inwestowano w lotnisko Murcja-San Javier i otwierano nowe trasy. Nowe lotnisko nie mogło być otwarte, dopóki nie zamknięto lotniska Murcja-San Javier.
W listopadzie 2017 r. rząd hiszpański oświadczył, że zamierza przyznać firmie AENA umowę na zarządzanie portem lotniczym w Corvera. W wyniku tego zdecydowano o zamknięciu lotniska San Javier  i przeniesieniu lotów. Potwierdzono tę wiadomość w kwietniu 2018 r.
Nowe lotnisko  oficjalnie otworzył król Hiszpanii 15 stycznia 2019 r. Pierwszym lotem był przylot linii Ryanair z East Midlands.

Król Filip VI w otwiera Murcia Corvera. Nowe połączenia lotnicze do Hiszpanii
Król Filip VI na lotnisku Murcia Corvera

Źródło: www.gacetadelturismo.com

Potencjał lotniska

Maksymalna pojemność lotniska to 16 lotów na godzinę/140 lotów na dobę, co oznacza, że po przeniesieniu lotów z San Javier zajętość lotniska Corvera wynosi 4,3% maksymalnej przepustowości. Istnieje więc bardzo duży potencjał przyrostu ilości połączeń realizowanych z i na to lotnisko. Jest to też istotny czynnik rozwoju gospodarczego Regionu Murcia oraz wesprze rozwój sąsiadujących regionów Alicante i Almeria. Nowe połączenia lotnicze do Hiszpanii ułatwią również dojazd do kurortów nad Morzem Śródziemnym turystom oraz właścicielom domów i apartamentów w Hiszpanii. I oczywiście również tym wszystkim, którzy jeszcze nie zrealizowali swojego marzenia posiadania własnej nieruchomości w Hiszpanii.

Ryanair w Corvera – Nowe połączenia lotnicze do Hiszpanii

David O’Brien, Szef Sprzedaży Ryanair, który uczestniczył w otwarciu lotniska Murcia-Corvera, a samolot linii Ryanair jako pierwszy wylądował na lotnisku w dniu 15 stycznia 2019, opowiedział o planach rozwojowych linii Ryanair w zakresie współpracy z tym portem lotniczym.
Zapowiedział planowany wzrost ilości połączeń realizowanych przez Ryanair z Murcia-Corvera do 6 mln pasażerów rocznie w najbliższym roku. W roku 2018 linia ta obsłużyła ruch z lotniskiem San Javier (który został przeniesiony w całości do Murcia-Corvera) na poziomie ok 1,3 mln pasażerów.
W 2018r. Ryanair z lotniska w San Javier obsługiwał głównie loty do Wielkiej Brytanii (78,3%) i Irlandii (9,7%). Połączenia obejmowały również Belgię, Holandię, Niemcy i Czechy.

Ryanair w Murcia Corvera. Nowe połączenia lotnicze do Hiszpanii
David O’Brien, szef sprzedaży Ryanair na otwarciu lotniska Murcia Corvera

Źródło: www.ryanair.com

Zwiększające się zainteresowanie Skandynawów nieruchomościami i wypoczynkiem w Hiszpanii wpłynie zapewne na rozwój tych destynacji. Z roku na rok wzrastają również realizowane przez Ryanair nowe połączenia lotnicze do Hiszpanii z Polski.
Corvera jest 27-ym portem lotniczym, do którego Ryanair realizuje połączenia.

Komunikacja z lotniskiem

W ślad z uruchomieniem lotniska Murcia-Corvera rozwija się komunikacja publiczna z różnych miejsc regionu do lotniska.
Uruchomiono połączenia autobusowe z Mazarron, Alhama de Murcia.
Połączenia z nadmorskimi miejscowościami uruchomiło też czterech operatorów prywatnych. Połączenia realizowane są m.in. do Cartagena, Mar Menor, Los Alcazares.
Do sąsiednich regionów realizowane są połączenia prywatne.

Więcej informacji na temat komunikacji z lotniskiem Corvera na stronie www.aena.es

Więcej informacji temat możliwych połączeń z Europy, w tym z Polski na Orihuela Costa znajduje się w artykule Jak dojechać z Polski?